Jump to Navigation

آشنایی با بلاکچین: مفهومی خلاقانه برای حل مسئله اجماع در ایجاد شبکه های خدمات غیر متمرکز نظیر بیت کوین: پول بدون بانک مرکزی!

مهندس محمدحسن صمدانی

محمدحسن صمدانی کارشناسی نرم افزار را از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات- تجارت الکترونیک را از دانشگاه صنعتی امیر کبیر دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دکترای مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان است. زمینه تخصصی وی محاسبات چندطرفه امن، پردازش داده های رمزشده و امنیت داده هاست. به مدت ۵ سال مسئول واحد تحقیق و توسعه آپای دانشگاه صنعتی اصفهان بوده و هم اکنون هم بنیان گذار و مدیر فناوری بلاکچین شرکت مروارید پیام پرداز است.

آشنایی با بلاکچین: مفهومی خلاقانه برای حل مسئله اجماع در ایجاد شبکه های خدمات غیر متمرکز نظیر بیت کوین: پول بدون بانک مرکزی!
مسئول برگزاری: محمد دخیل علیان
محل: سالن اجتماعات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر / تاریخ: ۱۳۹۶-۰۹-۰۵ / زمان: ۱۲:۳۰ ب.ظ

با کمی دقت در اطراف خود متوجه خواهید شد که تقریبا تمامی خدماتی که دریافت می کنید مبتنی بر یک عامل مرکزی است. از دولت و بانک گرفته تا ایمیل و ذخیره سازی ابری، از بیمه و استاندارد تا ثبت اسناد و خرید و فروش کالا. سوال بنیادین این است که آیا می توان تمرکز را از دست این نهادها خارج کرد و مجموعه ای از افراد که حتی یکدیگر را نمی شناسند و به هم اعتماد ندارند به صورت غیرمتمرکز همان خدمت را ارایه کنند؟ مثلا بدون نیاز به حضور بانک بتوان پول را تولید و نگهداری کرد و انتقال داد؟ این امر نیازمند رسیدن به اجماع بین نودها برای هر فعالیت سیستم است. می توان نشان داد که در حالت عادی با حضور حتی یک نود فاسد امکان رسیدن به اجماع بین نودها وجود ندارد.

مساله اجماع برای اولین بار با ایجاد شبکه بیت کوین به عنوان یک پول غیرمتمرکز به روشی خلاقانه حل و مفهوم بلاکچین خلق شد. در این ارایه خواهیم دید که بلاکچین چیست و مسأله اجماع چگونه حل می شود. برای این منظور به طور خاص بلاکچین بیت کوین را بررسی میکنیم و نگاهی نیز به انواع بلاکچین خواهیم داشت. در نهایت شما با مفاهیم بلاکچین، اجماع، ماینینگ و قراردادهای هوشمند آشنا خواهید شد.Seminars | by Dr. Radut

ارتقاء امنیت وب با وف بومی