رفتن به محتوای اصلی
x

برگزاری چهارمین کنفرانس ملی اویونیک ایران

چهارمین کنفرانس ملی اویونیک ایران به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان در ۱۳ و ۱۴ آذر ۱۳۹۸ برگزار شد. هدف از برگزاری این کنفرانس گردهمایی متخصصان و دانشمندان در این حوزه‌ها برای همگرایی بیشتر در فعالیت های علمی، پژوهشی و صنعتی بود تا بتوان نیازها و چالش‌ها را شناسایی و راه‌حل هایی برای آنها پیش‌بینی نمود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان اولین سخنران در این مراسم با بیان این که این دانشگاه بر اساس دسته‌بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یک دانشگاه فراملی با مأموریت اثربخشی ملی و بین‌المللی است؛ به  بیان برخی از ویژگی‌های دانشگاه صنعتی اصفهان پرداخت و گفت: آینده نگری و توجه به نیازهای آینده کشور از مهمترین آن‌ها محسوب می شود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به ناشناخته بودن اهمیت راهبردی اویونیک در کشور در ابتدای ورود دانشگاه به این موضوع، افزود: خوشبختانه در حال حاضر این رشته یکی از فناوری‌های پیشرو در دانشگاه صنعتی اصفهان است و علاوه بر ایجاد دوره کارشناسی ارشد این رشته، شاهد انتشار منظم نشریه اویونیک بوده و اینک نیز چهارمین کنفرانس اویونیک برگزار می‌شود.

دکتر ابطحی انسجام و روحیه کار گروهی و توجه به آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و خط پژوهشی را از جمله ویژگی های قابل توجه در دانشگاه صنعتی اصفهان دانست و ادامه داد: این دانشگاه یک ساختار منسجم و سیستماتیک دارد و خود را ملزم به گارانتی کردن محصولاتش می‌داند.

دکتر ابطحی با بیان لزوم توجه به مزیت‌های دانشگاه و تقویت آن‌ها بیان کرد: تصمیم‌گیری به موقع در حوزه‌های مختلف فناوری و پاسخ به موقع به آینده‌نگری در این حوزه در دانشگاه برای استفاده حداکثری از توانمندی‌های مختلف ضروری است.

رئیس چهارمین کنفرانس ملی اویونیک جناب آقای دکتر مدرس‌هاشمی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به پیشرفت های بسیار خوب حوزه رادار در کشور گفت: اگر در این بخش اتفاقات خوبی رخ دهد منحصر به حوزه رادار نخواهد ماند، همانطور که در جای جای دنیا وقتی یک فناوری در بستر نظامی شکل می گیرد، سرریز تحقیقات آن در بقیه قسمت های غیر نظامی نیز پیشرفت هایی را به وجود می آورد.

دکتر سید محمود مدرس هاشمی خاطر نشان کرد: ما باید از موفقیت در حوزه رادار درس بگیریم و بدانیم به راحتی می توانیم این موفقیت را در دیگر عرصه ها نیز تکرار کنیم.

وی اطمینان و اعتماد به قشر جوان تحصیل کرده را کلید حل مشکلات کشور دانست و افزود: ما این موضوع را در بحث رادار به چشم خود مشاهده کرده‌ایم. شاید ۳۰ سال پیش کسی تصور نمی کرد که ما بتوانیم یک رادار داخلی با این همه امکانات بسازیم اما این دستاورد به همت جوانان آن زمان که امروز پیشکسوتان این عرصه هستند میسر شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که در گذشته پروژه‌های مشترک دانشگاه با صنایع دولتی و غیر دولتی به دلیل عدم وجود واحد تحقیق و توسعه قوی در صنعت محصول محور بود، افزود: امروزه واحد های تحقیق و توسعه بسیار قدرتمندی در مجموعه های نظامی و غیر نظامی و شرکت های بسیار پیشرو و فناور در این حوزه داریم.

مدرس هاشمی با اشاره به تأخیر زیاد آغاز کار حوزه اویونیک نسبت به حوزه رادار در کشور، گفت: خوشبختانه مجموعه‌های بسیاری در کشور در این حوزه شکل گرفته است و در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز پژوهشکده اویونک در حین طرح بزرگ ساخت هواپیمای ۱۵۰ نفره شکل گرفت و فعالیت های خوبی نیز تاکنون داشته است.

وی ارائه مقالات، دو کارگاه آموزشی، میزگرد و نمایشگاه دستاوردهای صنایع، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها را از جمله برنامه‌های چهارمین کنفرانس ایران برشمرد و افزود: تعداد مقالات ارایه شده به چهارمین کنفرانس ملی اویونیک ۵۰ مقاله بوده است که کمیته علمی از این میان تعداد ۳۳ مقاله را برای ارایه در این کنفرانس پذیرفته است. تبادل نظر صاحب نظران از مهمترین اهداف ما از برگزاری کنفرانس است و امیدواریم از آخرین دستاورد هایی که محققان در کشور به دست آورده اند بهره‌مند شویم.

در حاشیه این رویداد بزرگ علمی نمایشگاهی از دستاوردها و یافته های نوین صنایع رادار و الکترونیک هوانوردی کشور توسط مراکز پژوهشی دانشگاهی، دستگاه های مرتبط و شرکت‌های صنعتی و دانش‌بنیان ارائه شده است.

شایان ذکر است: چهارمین کنفرانس ملی اویونیک و ششمین کنفرانس رادار و سامانه های مراقبتی ایران به طور همزمان با هدف فراهم نمودن بستری مناسب جهت گردهمایی متخصصان، دانشمندان و صاحبان صنایع در این حوزه به منظور همگرایی بیشتر در فعالیت‌های علمی، پژوهشی و صنعتی در تاریخ ۱۳ و ۱۴ آبان در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

تحت نظارت وف ایرانی